Gérard Depardieu: ABD'li senarist ve yönetmenler aptal

Gérard Depardieu, film festivalleri üzerine yaptığı bir açıklamada, "Cannes, bir mücevherler vitrini ve moda podyumu haline dönüştü. Bir de oraya sürekli aynı yönetmenleri, senaristleri falan davet ediyorlar; Belçikalılar seni uyutuyor, ABD'li olanlar ise aptal" ifadelerini kullandı.29-07-2017 22:23

Fransız aktör Gérard Depardieu, İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesine Bu yıl 74'üncüsü düzenlenecek olan Venedik Film Festivali'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

"TÜRKİYE'DEN HALA İLGİNÇ FİLMLER GELİYOR"

 “Bugün festivaller, sinemaya ne kadar katkı sağlıyor?” sorusunu yanıtlayan Depardieu, “Venedik ve Berlin film festivalleri Cannes'tan daha çok katkı veriyor. Cannes, bir mücevherler vitrini ve moda podyumu haline dönüştü. Bir de oraya sürekli aynı yönetmenleri, senaristleri falan davet ediyorlar; Belçikalılar seni uyutuyor, ABD'li olanlar ise aptal. Ancak Türkiye ve Çin'den hâlâ ilginç filmler geliyor" dedi. 

"KİMSE ARTIK SİNEMAYA GİTMİYOR"

Artık sinemanın "marjinal bir sanat" haline geldiğini dile getiren 68 yaşındaki aktör, “Aynen kimsenin artık okumadığı, bir dekorasyon olarak kütüphaneye konmuş bir roman gibi. Kimse artık sinemaya gitmiyor” dedi.

“HOLLANDE BİR PİSLİKTİ”

Fransa'nın mayıs ayında göreve seçilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, sığınmacı krizine ilişkin İtalya'yı dışlayarak, Libya'yla masaya oturmasını da eleştiren Gérard Depardieu, “Onun yaptıkları hayal kırıklığı gibi görünüyor. (François) Hollande ise bir pislikti. Bunu söylemekten utanmıyorum çünkü onun yüzüne de söyledim. Siz ve bu terk edilmiş insanlar (sığınmacılar) için üzgünüm. Bu kötü bir komedi, Brüksel'deki milletvekilleri ne yapıyor?” diye konuştu.

RUS VATANDAŞLIĞINA GEÇMİŞTİ

Depardieu, Fransa’da çıkan zenginlere yönelik vergilendirme yasasına tepki amacıyla 2013 yılında Rus vatandaşlığına geçmişti.