Gaziantep'te özel hastanede doğum skandalı!

Gaziantep'te bir özel hastanede doğum kontrolünde sağlıklı olduğu belirtilen bir bebekte doğum sırasında beyin hasarı oluştu. Aile, kendilerine açıklama yapmayan hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu.10-12-2016 19:10

Gaziantep’te faaliyet gösteren Özel NCR Hastanesi'nde doğum skandalı yaşandı. Doğumdan bir gün önce Özel NCR Hastanesi'ne doğum kontrolüne giden anne adayı B.A.'ya doktorlar bebeğin durumunun çok iyi olduğunu söyledi. 

Detail Haber'den Furkan Gökşen'in haberine göre, sonrasında doğum için hastaneye gelen B. A.'nın yakınlarına doğum sırasında yaşan bir hata nedeniyle doğal doğumdan vazgeçilerek sezaryen doğum yapıldığı belirtildi. Doğum sırasında bebekte beyin hasarı oluştuğu ortaya çıktı. 

Bilgi almak için hastaneye yazılı başvuruda bulunan anne B.A. ve baba M.A., kendilerine bilgi verilmemesi üzerine avukatlar aracılığıyla doktor ve hastane yönetimi hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına müracaatta bulundular.

Savcılık tarafından yazılan talimatla görevlendirilen polis memuru eşliğinde bebekle ilgili evraklar hastaneden istendi ve bilgi vermeyen hastane yetkilileri ile doktorlar ifade vermeleri için polis merkezine davet edildi.

UZMAN DOKTORLAR: DURUM VAHİM

Anne B.A. ve baba M.A. tetkikleri savcılık aracılığıyla hastaneden alır almaz uzman doktorlara incelettiklerinde durumun vahim olduğunu öğrendiler ve bunun üzerine bebeği daha fazla zaman kaybetmeden Özel NCR Hastanesi’nden alarak başka bir hastaneye naklettiler.

Mağdur çift olaya ilişkin yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Hayatın olağan akışında 2 dakikada yapılabilecek dilekçe kayıt işlemini; 19 Eylülde NCR Hastanesinde onca eziyet çekerek, çaresizlikle yüzleşerek, tatsızlıklar yaşayarak, kaba kuvvetle karşılaşarak hukuk savaşının sonucunda başardık.

Yine hayatın olağan akışında 1 saatte hazırlanacak olan, zaten hazırda bebeğimizin dosyasında bulunan ve/veya sistemde kayıtlı olan, olması gereken epikriz raporlarının fotokopisine de bir haftada anca alabildik. Aldığımız epikriz raporları aynı gün önceden görüştüğümüz hastanedeki doktorlara gösterdik, şehir dışındaki doktorlara da e-mail olarak gönderdik.

BEBEK YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR!

Sonuç tek kelime ile hüsran. Yeni doğan bebeğimizin beyninin sağ ve sol tarafında hasar olduğunu, el-ayaklarının tutmadığını, gözlerinin dahi ışık refleksi olmadığını, görmediğini o andan itibaren öğrendik.

Doğumdan bir gün önce her şeyi tam, sağlıklı dedikleri bebeğimiz hastanenin, doktorları ve görevlilerin ihmali sonucu şuan sadece nefes alıp verebiliyor. Gerçi bunu bile cihaza bağlı olarak yapabiliyor.

Ben NCR Hastanesi denen hastaneden, doktorlarından, görevlilerinden, yetkililerinden hesap sorulması için, bir daha anne-baba olma hayali kuranların benim gibi mağdur edilmemesi için her türlü yasal yola başvuracağım".