Futbolda cinsel şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına karşı sempozyum

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, futbolda üretilen cinsel şiddet söylemleri ve cinsiyetçi tezahüratlara karşı farkındalık yaratmak için 13-14 Mayıs 2017 tarihinde ''Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı'' başlıklı bir sempozyum düzenliyor.12-04-2017 15:52
İleri Haber

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği tarafından futbolda üretilen cinsel şiddet söylemleri ve cinsiyetçi tezahüratlara karşı farkındalık yaratmak amacıyla bir sempozyum düzenlenecek. 

'Futbolda Cinsel Şiddet ve Cinsiyet Ayrımcılığı'' başlığıyla ve Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin destekleriyle gerçekleştirilecek sempozyumun düzenleyicileri arasında Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği (KASFAD) ve Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi de bulunuyor. 

Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenecek sempozyuma; Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve KASFAD Başkanı Prof. Dr. Canan Koca, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Pınar Öztürk,  Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. İdil Elveriş, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Doç. Dr. Itır Erhart, Taraftar Hakları Derneği Başkanı Burkal Efe Sakızlıoğlu, Okan Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Lale Orta, Hakem İbrahim Dinçdağ, Türkiye Futbol Federasyonu Esenlik ve Çocuk Koruma Departmanı Uzmanı Dr. Gülhan Gündüz, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Hilal Esmer ve Şehlem Kaçar, Avukat Aynur Tuncel ve Avukat Mert Yaşar gibi isimler katılacak.

Sempozyum boyunca futboldaki şiddet ve cinsiyetçi söylemlerin kırılması ve alternatif oluşturulması için 'Tezahüratta Mağdursuz Küfür Atölyesi', 'Ayrımcılık ve Mücadele Yöntemleri ve Önleyici Yaklaşımlar', 'Medya, Cinsel Şiddet, Dil ve Çözüm Önerileri' gibi çeşitli atölyeler de düzenlenecek. Sempozyum bitiminde ise Korospular sahne alacak.

Sempozyumun ardından Kızlar Sahada, Atletik Dildoa, Karşı Lig, Sportif lezbon ve Lezyonerler takımları ile bir dostluk maçı düzenlenecek.

İki gün sürecek sempozyumun konu başlıkları ve katılımcıları ise öyle:

Sporda cinsiyet ayrımcılığı karşıtı politikalar: Prof. Dr. Canan Koca

Futbol ve Cinsel Şiddet: Yard. Doç. Dr. İdil Elveriş

Tribünlerde Kullanılan Cinsel Şiddet Dili Önlenebilir mi?: Burkal Efe Sakızlıoğlu

Medya, Futbol, Cinsel Şiddet ve Dil: Gazeteci Kenan Başaran

Erkek Egemen Futbol Sahasına Binlerce Kadın Çıkartmanın Tescilli Reçetesi: Melis Abacıoğlu

Tribünlerde Hegemonik Erkekliği Aramak: Doç. Dr. Itır Erhart

Futbolda kadın hakemler, deneyimlerimiz ve yönetim sorunları: Doç. Dr. Lale Orta

Kadın, LGBTI+ Futbolu ve Deneyimlerimiz: Araştırma Görevlisi Pınar Öztürk

Sporda Çocuk İstismarı ile Mücadelede Karşılaştırmalı Hukuktan Örnekler:  Avukat Mert Yaşar

Çocuk koruma, antrenör-çocuk futbolcu ilişkileri, istismarın kapsamı: Psikolog Seren Akıncı

Türkiye Futbol Federasyonu’nda çocuk koruma programı: Dr. Gülhan Gündüz

Engelli kadın sporcuların yaşadığı ayrımcılık ve mücadele yöntemleri: Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Şahin

Spor kulüplerinin alt yapılarında yaşanan ayrımcılığın hukuki boyutları: Avukat Aysu Melis Bağlan

LGBTI’lere yönelik ayrımcılık ve dava süreci: Hakem Halil İbrahim Dinçdağ

Yürüttüğümüz davalar: Avukat Aynur Tuncel

Detaylı program için Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nin web adresini ziyaret edebilir, herkesin katılımına açık olan sempozyuma buradan kayıt yaptırabilirsiniz.