Fındık-Sen Başkanı: Fındık tekelleriyle alınmış bir karar, zulmü resmi hale getirdiler

Bakanlık, fındık alım fiyatlarını 10 lira olarak belirledi. Üretici ise verilen fiyatın maliyeti bile karşılamadığını, zarar ettiklerini belirtti.19-08-2017 09:30
Necdet Berkay Sağol

Tarım Bakanı Eşref Fakıbaba, fındık alım fiyatları için Giresun kalite fındığa 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira alım fiyatı açıkladı. Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) önümüzdeki pazartesiden itibaren fındık alımına başlayacak.

Geçen yıl fındığın serbest piyasada 14 liradan satıldığını söyleyen Fındık Üreticileri Sendikası (Fındık-Sen) Başkanı Kutsi Yaşar "Fındık tekelleriyle alınmış bir karardır" dedi.

"BAKANLIK GÖREVİNİ YERİNE GETİREMEDİ"

Açıklamalarına Tarım ve Hayvancılık bakanlığının görev ihmali yaptığını belirterek devam eden Kutsi Yaşar "Bakanlığın açıklamış olduğu 10-10,50 TL bandındaki fiyat insanca yaşama payından yoksun çok uluslu tarım ve gıda şirketlerinin kabul ettiği paydır. Eylül ayı dikkate alındığında ve pazara yığılmalar arttığı zaman eşik fiyat altında da fındık satımı olacaktır. Fındık çiftçilerinin lehine bir depoculuk sistemi yaşama geçirmeden pazara hemen fındık indirmeyin çağrısı yapmak aslında Bakanlığın acizliğini göstermektedir" dedi.

"FINDIĞIN REFERANS FİYATI 15 TL OLMALI"

Bu yıl bir kilo fındığın maliyetinin 8,43 TL olduğunu belirten Yaşar, "Çıkan bu maliyetin üzerine %25 kar payı ve %33 insanca yaşama payını eklediğimizde, bir kilo fındığın fiyatı en az 14,015 TL olması gerektiğini görüyoruz. Geçen yılki referans fiyatı korunarak bir kilo fındığın fiyatı en az 15 TL olarak açıklanmalıdır" dedi.

DÖVİZ KURU YÜKSELİYOR, FINDIK FİYATI DÜŞÜYOR

2016 yılında fındık piyasasının 14 TL'den açıldığını hatırlatan Kutsi Yaşar, "Dolar kuru 2016-2017 3,20 bandında olan dolar 4,00 TL civarına dayanmasına rağmen, döviz kurlarında meydana gelen bu dalgalanmalar ihraç ürünü olan fındığa bir türlü yansımamıştır.Hatta geçen yıl 14 TL den satışa çıkan fındık bu yıl 10 TL'ye kadar düştü" dedi.

"FINDIK TEKELLERİYLE ALINMIŞ BİR KARAR"

Uluslarası fındık tekeli Ferrero, fındık alımının neredeyse tamamını Türkiye’den karşılıyor. Ferrero’nun serbest piyasadan 8.75 liraya fındık alımı yaptığını söyleyen Yaşar, “Fındık fiyatı 10 lira olarak belirlendi. Bu, fındık tekelleriyle birlikte alınmış bir karar. Serbest piyasa 9 liradan alıyordu. Bunlar rakamı resmileştirdiler. Zulmü resmi hale getirdiler. Maliyetin altında fiyat verdiler. Maliyet rakamını bile kurtarmıyor" dedi.