Evrensel gazetesi dağıtımcısı kaçırılarak darp edildi

İzmir Buca’da Evrensel gazetesi dağıtımcısı Zeynep Tunçel, plakasız bir araçla kaçırılarak darp edildi.10-01-2017 12:55

İzmir’de Evrensel gazetesi okuru Zeynep Tunçel 8 Ocak’ta siyah renkli plakasız bir araçla kaçırılarak darp edildi.

Türkiye bugün, bir '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne daha basına yönelik şiddet, sansür, işten çıkarma baskısı ve cezaevlerinde onlarca gazeteci varken giriyor. 

8 Ocak tarihinde sabah 8.30 sıralarında gizli numaradan aranan Evrensel gazetesi dağıtımcısı Zeynep Tunçel’e, “Kuzenin trafik kazası geçirdi. Bayraklı’ya gelmeniz gerekiyor” denildi. Telefonu kapatıp taksiye binen Tunçel, Bayraklı’ya geldiğinde, İZBAN’ın karşı caddesindeki dik yokuşlu bir sokağa girdiği sırada siyah plakasız bir aracın yanaştığını içinden 4 kişi çıktığını, kendisine ‘Zeynep’ diye seslendiklerini aktardı.

Tanımadığı kişilerin kendisine ismiyle hitap etmesi üzerine şaşırdığını ifade eden Tunçel yaşadıklarını şöyle anlattı: “Koluma girip arabaya bindirdiler. Bayraklı’da tepelik bir yere götürdüler. ‘Kimsiniz’ diye sorduğumda tepki bile vermediler. Tepede beni dışarı çıkartıp kollarımı bağladılar, hakaret etmeye başladılar. ‘Sen nasıl bir insansın, hiç utanman arlanman yok mu, devlete nasıl karşı geliyorsun, gazete dağıtmaktaki amacın ne’, tarzında sorguya çekildim ve her soru soruşlarında cevap verirken bir tokat yedim. 1 saat geçti aradan. ‘Benim gitmem gerek bırakın beni’ dediğimde ‘hiçbir yere gidemezsin’ dediler. Cebimden telefonu aldılar. Birlikte her pazar saat 10’da buluşup gazete dağıttığımız arkadaşıma telefonumdan mesaj attırdılar; ‘Bugün gelmesem olur mu, ablam rahatsız’ gibi şeyler yazdılar. Telefonumu kurcaladılar, mesajlara, Facebook’a, fotoğraflara tek tek baktılar. Arama listesini sildiler, onların araması silindi. Telefonu verdiler, sonra tehdit ettiler. ‘Sizinle daha işimiz bitmedi, diğer arkadaşlarına söyle siz şerefsizler gününüzü göreceksiniz’ dediler. Birisi diz kapağıma tekme attı. Başka birisi yüzüme vurdu. Dudağımın sol tarafından yara aldım, diş etim kanadı. Sonra ‘bu kadar yeter’ deyip arabaya bindiler. Ben yerden zor kalktım. Kalktığımda gitmişlerdi”.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Tunçel, bindirildiği aracın, siyah renkli, ön tarafının uzun arkasının kısa olduğunu, koltuklarının eski ve gri renkte olduğunu ve plakasız olduğunu belirtti. Aynı zamanda Emek Partisi üyesi olan Tunçel, aldığı darp raporuyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

KAMUYOUNA ÇAĞRI

Evrensel gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar, Tunçel’in kaçırılışının, 90’lı yıllardaki uygulamaları hatırlattığını belirterek, “8 Ocak gazeteci arkadaşımız Metin Göktepe’nin dövülerek katledildiği gündür. Metin’in gazetesi bu tür yöntemlerle susturulamaz. Demokratik bir hukuk devletinde bu tür uygulamalar olmaz. Adli merciler gerekeni yapmalıdır. Kamuoyunu da bu tür olaylara karşı dikkatli ve duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.