Esrarengiz olaylar çözümü bekliyor

Kuzey çocuk edebiyatının önemli isimlerinden İsveçli yazar Ulf Nilsson, illüstrasyonunu Gitte Spee’nin yaptığı Komiser Gordon İlk Dava ve Komiser Gordon Son Dava kitapları ile çocukların içinden çıkmak istemeyeceği bir maceranın kapısını aralıyor.24-09-2017 00:44
İlknur Delice

Çocukların dünyası sınır tanımaz ve ‘merak’ o dünyanın asla sönmeyen en güçlü duygusudur. Çocukları her zaman harekete geçiren bu duygu; onların bir şeyler öğrenebilmesinin,sevebilmesinin, zihnini geliştirebilmesinin yoludur. Nilsson, Komiser Gordon ve yardımcısı küçük fare Padi ile çocuklarda merak duygusunu harekete geçirmek için çocukları ormanda bir maceraya çağırıyor.

İlk Dava

Sincabın gözü gibi bakıp sakladığı fındıkları çalınmış, ormanın asayişi bozulmuştur. Bu yüzden sincap, ormanda asayişi sağlamakla yükümlü tek kişi olan Komiser Gordon’a gider. Komiser Gordon sincabı dinledikten sonra yorgun olmasına rağmen hırsızı yakalamak için kollarını sıvar ve macera başlar. Fakat kış mevsiminden dolayı hırsızı yalnız yakalamaya çalışmak oldukça zordur. Komiser Gordon’un imdadına küçük fare Padi yetişir. Komiser Gordon işi paylaşacağından ötürü artık çok sevdiği şeyleri yapabilecektir: çay içmek, düşünmek, kâğıtları mühürlemek.

Son Dava

Komiser Gordon Padi’ye polislik mesleği için önemli olan soruşturma yapmayı öğretmek için ormana çıktığında ormanda rahatsız edici şeylerin olduğunu keşfeder. Ama kimse bu rahatsızlıktan şikâyetçi olup Komiser Gordon’dan yardım istemez. Komiser Gordon ve yardımcısı küçük fare Padi, ormandaki sevimsiz havayı ortadan kaldırmak için buna sebep olan şeyi bulmaya koyulur. İkili ormanda herkesin üzgün olmasını sağlayan ama kimsenin sesini çıkarmadığı bu davayı nasıl çözecekler?

Serinin iki kitabı da gizemli, ilginç, akıcı, sevimli bir polisiye. Kitapların sonuna yerleştirilen görev bölgesi haritaları ise kitaba ayrı bir canlılık katmış ve çocukların da okuduklarını canlandırmaları için güzel bir çalışma olmuş.Gerek görselleri ile gerekse de okumasının rahatlığı ile çocukların seveceği ve sıkılmadan okuyacakları bir kitap.

  

KÜNYE: Komiser Gordon İlk Dava, UlfNilsson, çev: Ali Arda, resimleyen: GittleSpee, Hep Kitap, Haziran, 2017, 96 sayfa.  /  Komiser Gordon Son Dava, UlfNilsson, çev: Ali Arda, resimleyen: GittleSpee, Hep Kitap, Haziran, 2017, 106 sayfa.