Ekmek fiyatı üzerinden haraç kesen çeteye operasyon: Aralarında polislerin de olduğu 36 gözaltı

Çorum’da ekmek fiyatlarının belli oranda tutulması amacıyla ekmek üreticilerine baskı yaptıkları ve 'komisyon' adı altında haraç aldıkları iddia edilen organize suç örgütüne yönelik operasyonda 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında polis ve infaz koruma memuru da var.11-01-2017 11:36

Çorum’da ekmek fiyatlarının belli oranda tutulması için işadamlarına, fırın işletmecilerine, ekmek üreticilerine baskı yapıldığı gerekçesiyle 36 kişi gözaltına aldı. Çorum Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, fırın işletmecileri ve ekmek üreticileri başta olmak üzere iş adamları üzerinde baskı, tehdit ve cebir uygulayarak il genelinde ekmek satış fiyatlarının belli bir seviyede tutulduğu, nakliye ve servis işleri yapan kişilerle komisyon adı altında haraç istendiği anlaşmazlık çözme bahanesiyle haksız çıkar elde edildiği ve zorla senet imzalattırıldığı iddialarıyla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘örgüt faaliyetleri içerisinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘yağma’, ‘silahlı tehdit ve yaralama’ suçlamasıyla 39 kişi için operasyon yapıldı. DHA’nın haberine göre 36 kişi gözaltına alınırken, 3 kişinin ise aranmasının sürdüğü belirtildi.

Gözaltına alınan şüphelilerden 4'nün polis memuru, 1'inin emniyet idari personeli, 1'inin de infaz koruma memuru olduğu ifade edilirken, adreslerde yapılan aramalarda 23 tabanca, 5 kuru sıkı tabanca, 18 tüfek, 2 bıçak, 1 kılıç, 434 tabanca fişeği, 211 av fişeği ile 1 elektrikli cop ele geçirildiği kaydedildi.