Ege’de ölen kemancının ağabeyi: Ölümünü kemanından anladık

Ege’de bindiği göçmen botunun batması sonucu boğularak hayatını kaybeden genç kemancı Barış Yazgı’nın kardeşi, “Pazartesi akşamı haberlerde bir botun battığını öğrendik. Jandarmayı arayıp, ölenler içerisinde kemanlı birinin olup olmadığını sorduk. ‘evet’ yanıtı alınca Barış olduğunu anladık” dedi.27-04-2017 09:30

Belçika’ya müzik eğitim için gitmek isterken bindiği göçmen botunun Ege’de batması sonucu hayatını kaybede genç kemancı Barış Yazgı’nın ağabeyi, kardeşinin ölümünü kemandan anladıklarını söyledi.

22 yaşındaki Barış Yazgı, 9 kardeşin en küçüğüydü. Üç yıldır keman çalan Barış, üç ay önce babasını kaybetti. Büyük ağabeyi Belçika’da olan Yazgı, geçen yıl Belçika’ya gidip 7 ay Belçika’da kaldı. 15 Temmuz’da Türkiye’ye geri dönen Yazgı, kaçak yollarla tekrar Avrupa’ya gitmek istedi.

Pazar günü Çanakkale’den Midilli’ye giderken batan botta bulunan Yazgı, boğularak can verdi.

Hürriyet’ten İdris Emen’in haberine göre Yazgı’nın hikayesini ağabeyi Suat Yazgı anlattı: “Barış geçen yıl yine böyle maceralı bir şekilde Çanakkale’ye gitmiş. Orada bazı kişilerle tanışmış. Tanıştığı kişiler Barış’a kendisini Avrupa’ya götürebileceğini söylemiş. Bunun üzerine Barış geçen yıl botla önce Yunanistan’a gitti. İki hafta kampta kaldı. Oradan da Belçika’ya ağabeyimin yanına gitti kaldı. Mülteci olarak gittiği için iki Suriyeli ile beraber stüdyo tipi bir dairede kaldı. Yaklaşık 7 ay Belçika’da yaşadı. Bazı nedenlerden dolayı 15 Temmuz’da Türkiye’ye geri döndü.''

‘KEMAN SAYESİNDE ÖĞRENDİK’

Kardeşinin döndükten sonra keman eğitimi için yeniden Belçika’ya gitmek istediğini anlatan Suat Yazgı, Barış’ı durdurmaya çalıştıklarını ancak başaramadıklarını şöyle anlattı: “Geçen sefer şansın yaver gitti Avrupa’ya gidebildin. Bu kez aynısı olamaz dedik. Ancak bizi dinlemedi. Son dönemlerde arada bir birkaç günlüğüne kayboluyordu. Geri geldiğinde Çanakkale’ye gidip şansını denemeye çalıştığını söylüyordu. En son Cumartesi günü ortadan kayboldu. Telefonu kapalıydı. Barış’a ulaşamıyorduk. Pazartesi akşamı haberlerde bir botun battığını öğrendik. Jandarmayı arayıp, ‘Ölenler içerisinde kemanlı biri var mı’ diye sorduk. Onlar da, ‘Keman bulduğumuzu siz nereden biliyorsunuz’ diye cevap verdi. Barış’ın hayatını kaybettiğini keman sayesinde öğrendik. Cenazeyi almak için Çanakkale’ye gittik. Cenazeyi İstanbul’a getirip defnettik. Henüz kemanını bize teslim etmediler.”

YÜK GEMİSİ FARK ETMİŞ

Suat Yazgı, bot faciası hakkında ise şunları söyledi:

 “Öğrendiğim kadarıyla pazar günü 25 kişi botla denize açılıyor. Sahilden 4 kilometre uzaklıkta bot alabora oluyor. Bir yük gemisi cesetleri fark edip sahil güvenliğe haber veriyor. Bazı cesetleri Türkiye bazı cesetleri de Yunanistan tarafı buluyor. 2 Suriyeli de sağ kurtuluyor.”