Ege Üniversitesi'nde atıklardan elektrik ve ısı yalıtım malzemesi üretildi

Ege Üniversitesi İdeege Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde çalışma yapan iki araştırmacı, bitkisel ve hayvansal atıklardan elektrik ve ısı yalıtım malzemeleri üretti.24-10-2016 13:06

1.5 yıldır 'biyolojik atıklar ve peynir altı suyuyla biyogaz üretiminde verim artışı' üzerine bir çalışma yapan Ziraat Fakültesi mezunu Emre Yağcıoğlu, peynir altı suyu, sebze atıkları, sera atıkları, mısır, şeker pancarı küsbesi, tavuk atığı, zeytin kara suyu gibi malzemeleri kullanarak elektrik üretebilen reaktör geliştirdi.

"KÖYLÜLERİN BİR KENARA KOYDUKLARI ATIKLARLA ELEKTRİK ÜTERİMİ MÜMKÜN"

Habertürk'ten Melis Apaydın'ın haberine göre, Yağcıoğlu, “Ülkemizde hayvancılık ve tarım yaygın olarak yapılıyor. Bu sektörlerin atıkları aslında çok kıymetli. Köylülerin bir kenara koydukları bu atıkları toplayarak elektrik üretimi yapılabilmesi mümkün. Bunu yapabilen bir reaktörü ortaya çıkardık. İzmir’in enerji ihtiyacını karşılayabiliriz. Hedefimiz, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın verdiği ‘tekno yatırım’ fonunu almak. Enerji sektöründeki yatırımcılarla görüşme halindeyiz” diye konuştu.

"İNŞAAT MALİYETİ YÜZDE 20 DÜŞÜYOR"

Biyomühendislik bölümü mezunu Turgut Mesut Yılmaz ise atıklardan binalar için ısı yalıtım malzemesi üretti. Üretim sürecinde mantar hücrelerini, mısır ve buğday saplarını kullandıklarını belirten Yılmaz, “Bu malzemeleri biyoteknolojik yöntemlerle birleştirip bir panel haline getiriyoruz. Bu paneller mantolama dediğimiz sistemlerle binalarda kullanılabiliyor. Bu sayede inşaat maliyeti yüzde 20 düşüyor. Projemiz Türkiye’de biyoteknoloji alanında birincilik ödülü aldı ve Amerika’da Silikon Vadisi’ne davet edildik. Bizim için büyük bir gururdu. En kısa zamanda projenin Türkiye’de hayata geçmesini istiyoruz” dedi.