Eczacı sayısına sınırlama getiriliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacılık fakültelerinin ihtiyaçtan fazla mezun verdiğini savunarak sınırlama getirileceğini açıkladı.21-04-2017 07:53

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eczacılık fakültelerinin ihtiyaçtan fazla mezun verdiğini savunarak, “YÖK ile konuşacağız, 2030’a kadar olan eczacı ihtiyacını belirleyip, bu sayıyı dolduracak kadar yeni öğrenci alımı planlayacağız” dedi.

YÖK tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik, eğitimdeki başarı barajı uygulamasını eczacılık ve diş hekimliği fakültelerine de getireceğini duyurmuştu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da, 2023’e kadar ihtiyaçtan fazla 9 bin eczacı olacağını belirterek, “YÖK’e yazı gönderdik. Yeni açılmış eczacılık fakültelerinin standartları belli kriterlere ulaşmadan öğrenci alınmamasını istedik” dedi.

İŞSİZ ECZACILAR ARTACAK

50 eczacılık fakültesi olduğunu kaydeden Saydan, şunları söyledi:

“Fakülte sayısı ve kontenjan artışına bakıldığında önümüzdeki yıllarda işsizlik, eczacılığın en önemli sorunlarından biri olacak. İşsiz üniversite mezunu her yıl artıyor. Mezunların nerede istihdam edileceği düşünülmeksizin uygulanan yanlış politikadan vazgeçilerek sorun kaynağından halledilmeli. Fazla olmasından dolayı eczane sayısına kısıtlama getirildiyse, eczacılıkta öğrenci kontenjanlarının da sınırlandırılması gerekiyor.” (Hürriyet)