Durumu bilen birçok kişi sustu: 'Batman’da onlarca çocuk fuhuşa zorlanıyor'

Batman’da cinsel istismara uğrayan ve fuhuşa zorlanan bir çocuk şehirde çocukları fuhuşa zorlayan bir çetenin olduğunu birçok kişinin durumu bildiğini ve sustuğunu söyledi.12-05-2017 10:57

Batman’da 14 yaşındaki G.’nin çalıştığı iş yerinin sahibi tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve ardından aylardır sistematik olarak fuhuşa zorlandığı ortaya çıktı. Mahkemenin gizlilik kararı getirdiği davada yalnızca 3 kişi tutuklanırken, çocuğu cinsel istismara maruz bırakan pek çok erkeğin de ‘kentin tanınan isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığı belirtiliyor. Koruma altına alınan G.’nin ifadesiyle, Batman’da aylardır onlarca çocuğu fuhuşa sürükleyen bir çetenin olduğu, yüzlerce erkeğin fail olduğu ve birçok kişinin bu cinsel istismarları bilmesine rağmen sustuğu öğrenildi.

ÇOCUK GEBE KALDI

Gazete Sujin’in haberine göre, Batman’da 14 yaşındaki G. isimli çocuk, aylar önce Yıldız Ç. ismindeki bir kadının işlettiği kuaförde çalışmaya başladı. Ancak G. kuaförde çalıştığı sırada bir gün içtiği ayrandan sonra bayıldı. Çocuk uyandığında kendini kanlar içinde ve tanımadığı bir yerde buldu. Durumu kimseye anlatamayan G. o günden sonra Y.Ç. tarafından fuhuşa zorlandı. G.’yi çok sayıda erkeğin sistematik olarak maruz bıraktığı cinsel istismarın, çocukta gebelik oluşmasıyla ortaya çıktığı belirtildi.

AKP’YE YAKIN İSİMLER DE VAR

İfadesi alınan G., kendisini sürekli uyuttuklarını, her seferinde farklı bir yerde uyandığını ve çok sayıda erkeğin cinsel istismarına maruz bırakıldığını söyledi. G.’nin verdiği ifadesi doğrultusunda, kendisini fuhuşa zorlayan Yıldız Ç., esnaf Şakir A. ile Batman’da AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve olaydan 5 gün önce Hac’dan geldiği öğrenilen muhtar Abdulkadir T. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘KENTİN TANINMIŞ KİŞİLERİ OLDUKLARI İÇİN SERBEST BIRAKILDILAR’

Olaya dair 30’a yakın kişinin gözaltına alınarak ifadelerinin alındığı öğrenildi.

Batman’da onlarca kişinin çocuğun fuhuşa zorlanmasına ortak olduğu ve cinsel istismara maruz bıraktığı öğrenilirken, gözaltına alınan pek çok erkeğin de ‘kentin tanınmış isimleri olduğu için’ kefaletle serbest bırakıldığı iddialar arasında yer alıyor. Kefaletle serbest bırakılanların kentin tanınan ve paralı nüfusundan insanlar olduğu belirtildi.

ÇOCUKLAR FUHUŞA ZORLANIYOR

G.’nin yaşadıklarının ardından Batman’da çok sayıda çocuğun fuhuşa zorlanarak cinsel istismara maruz bırakıldığı öğrenildi. Bu kişilerin özellikle politik ailelerin çoğunlukta yaşadığı Petrol, Cudi, Bağlar ve Bayındırlık mahallelerindeki kız çocuklarına yöneldiği de dikkat çekti. Yıldız Ç.’nin eşi Sabri Ç. ile Cudi, Bağlar, Çamlıtepe mahalleleri ve merkez mahallelerde farklı zamanlarda açtığı kuaförlerde çocukları fuhuşa zorladığı ve organize ettiği iddia edildi.