Diyarbakır'da 21 kişinin yargılandığı çocuk istismarı davasında tüm sanıklar tahliye edildi!

Diyarbakır'da 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle 21 kişi hakkında açılan davada 9 tutuklu sanık da tahliye edildi.21-09-2017 22:00

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 14 yaşındaki zihinsel engelli bir çocuğa cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle 9'u tutuklu 21 sanığın yargılandığı davanın 4'üncü duruşması bugün Diyarbakır 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Gazete Karınca'nın haberine göre, kapalı görülen duruşmaya Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Çocuk Komisyonu üyesi avukatlar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı Remzi Atalan katıldı.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, celse arası çocuk ve annesinin şikayetten vazgeçtiklerine dair gönderdikleri dilekçe okundu. Mahkeme ise duruşmada hazır bulunan çocuğun ifadesi alınmadan davada tutuklu yargılanan 9 sanık hakkında tahliye kararı vererek davayı ileri bir tarihe erteledi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde 14 yaşındaki zihinsel engelli bir çocuk 13 Haziran 2014-21 Mart 2015 tarihleri arasında 86 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını söyleyerek şikayette bulunmuştu.

Bunun üzerine 60 erkek hakkında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında 21 kişi hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 44.5 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı.

Açılan dava kapsamda Ersin Ş., Serhat E., Raydin E., Akif K.S., Hüseyin Ç., Selahattin A., Melik S., Mustafa Y., Bayram B., Yakup A., adlı kişiler tutuklanmıştı. Davanın ileriki aşamalarında da Bünyamin C., Emrah Z., Erman O., Fuat G., Mehmet Ş., Mehmet T., Mustafa A., Mustafa Ş., Uğur K., Yücel K. ve AKP Kulp Eski Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Kara da tutuklanmıştı.

Davanın bir önceki duruşmasında tutuklu yargılanan 12 erkek tahliye edilmişti.