Çin uzaya kargo gemisi fırlattı

Çin dünyadan 380 kilometre uzaklıktaki uzay laboratuvarına malzeme taşıyan Tiencou-1 adlı uzay gemisini fırlattı.20-04-2017 21:18

Çin'de dünyadan 380 kilometre uzaklıktaki Tiengong-2 (Gök Saray-2) adlı uzay laboratuvarına kenetlenerek yakıt ikmali yapacak ve malzeme yükleyecek kargo gemisi Tiencou-1 yerel saatle 19.41’de uzaya fırlatıldı. 

Uzayda 5 ay kalacak Tiencou-1, bunun 2 ayını Tiengong-2 ile kalan 3 ayı da farklı bir yörüngede geçirecek. Tiencou-1'in fırlatılma sonrasında görevlerini tam olarak yerine getirmesi durumunda Çin, Rusya'dan sonra yörüngede yükleme yapabilen ikinci ülke olacak.

Çin'in ürettiği ilk uzay kargo gemisi 6.5 ton faydalı yük taşıma kapasitesiyle dünyada en fazla ağırlığı taşıyarak 6 ton yük taşıma kapasiteli Japonya'nın H-2, 3.5 ton kapasiteli ABD'nin the Cygnus ve 2.2 ton kapasiteli Rusya'nın Progress-MS uzay araçlarını geride bırakmış durumda.

Yörüngeye yakıt ve malzeme tedariki sağlama kabiliyeti bulunan Tiencou-1'in, Pekin yönetiminin 2022'ye kadar yörüngede insanlı uzay istasyonu kurma hedefine büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor. (Sputnik)