CHP'li Adıgüzel İleri’nin gündeme taşıdığı KYK kış kamplarını sordu: Amaç AKP propagandası mı?

CHP İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından düzenlenen kış kamplarını Meclis’e taşıdı. 02-02-2017 11:38
Tuğba Özer

81 ilden üniversite öğrencilerinin katıldığı kamplara konuşmacı olarak davet edilen katılımcıların, AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen isimler arasından seçilmesine tepki gösteren Adıgüzel, “Kampların amacı gençlere bilimsel, akademik bir ortam sağlamak mı, yoksa iktidar propagandası mı yapmak?” diye sordu. 

İleri Haber KYK'nın, kış kampı adı altında aralarında Ensarcı akademisyenin, gerici akit yazarlarının da bulunduğu yandaşları konuşturmasını haberleştirerek gündeme getirmişti. 

Adıgüzel, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye’nin çeşitli illerinde organize edilen ve 81 ilden binden fazla öğrencinin katıldığı “KYK Tematik Kış Kamplarını” sordu. “11 ilde gerçekleştirilen ve uluslararası ilişkilerden, coğrafyaya, ilahiyattan, hukuka, tarihten, edebiyata ve iletişime kadar farklı birçok alanda düzenlenen kamplara konuşmacı olarak davet edilen katılımcıların, kamuoyunda AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen akademisyen ve yazarlar arasından seçilmesi bu kampların düzenlenme amacı dair soru işaretleri doğuruyor” diye konuşan Adıgüzel, kamplara davet edilen katılımcıların hangi kriterlere göre, kimler tarafından belirlendiğini sordu.

KONUŞMACILARA ÜCRET ÖDENDİ Mİ?’

Adıgüzel, “Söz konusu kamplara, yalnızca kamuoyunda yandaş tabiriyle anılan isimlerin davet edilmesi, son dönemde KYK yurtlarında ve etkinliklerinde devletin olanakları ile AKP propagandası yapıldığı ve yurtlarda kalan öğrenciler üzerinde bir baskı oluşturulduğuna yönündeki iddiaları doğruluyor” ifadelerini kullanırken konuşmacı olarak katılan katılımcılara herhangi bir ücret ödenip ödenmediği, ulaşım, konaklama gibi giderlerin kimler tarafından karşılandığını sordu. 

Adıgüzel, soru önergesinde ayrıca şu sorulara yer verdi:

-Söz konusu kamplara davet edilen katılımcılar hangi kriterlere göre, kimler tarafından belirlenmektedir? Bu kişilerin tespit edildiği üzere, kamuoyunda AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen isimler arasından seçilmesinin gerekçesi nedir? 

-Kamplarda iddia edildiği üzere, bilimsellikten uzak konulara mı yer verilmektedir? İşlenecek temalar kim/kimler tarafından tespit edilmektedir? İşlenecek temaların belirlenmesinde öğrencilerin görüş ve talepleri dikkate alınmakta mıdır?

Uluslararası İlişkiler Kampında konuşmacı olarak gerici Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, Gönül Coğrafyası Kampında Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan,  Psikoloji Kampında Ensar Vakfı'nın etkinliklerinde sıkça konuşmalar yapan Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman gibi isimler konuşturulmuştu.