CHP'den Elbistan raporu: Yüksek klorlama yapılarak kirlilik aşılmaya çalışılmış

İçme suyundan kaynaklanan salgın hastalık üzerine Elbistan'da incelemelerde bulunan CHP heyetinin raporunda, "Bir içme suyunun değerlerine bakıldığında 0,5ppm olması gereken klor oranının ilçedeki olağanüstü durum sebebiyle 0,9 - 1 ppm konsantrasyona çıkartıldığı görülmüştür. Yüksek klorlama yapılarak kirlilik aşılmaya çalışılmaktadır" ifadeleri kullanıldı. 04-09-2016 15:28

CHP heyeti, 45 bin kişinin etkilendiği norovirüs salgını nedeniyle hastanelere akın ettiği Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde incelemelerde bulundu. CHP milletvekilleri Ali Şeker, Nurettin Demir, Murat Emir, Hüseyin Çamak ve PM üyesi Ali Öztunç’tan oluşan CHP heyetinin Elbistan’daki salgına ilişkin hazırladığı raporda,Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un, “Olayın bu kadar büyüyeceğini tahmin edemedik” sözlerine yer verilirken, "Bir içme suyunun değerlerine bakıldığında 0,5ppm olması gereken klor oranının ilçedeki olağanüstü durum sebebiyle 0,9 - 1 ppm konsantrasyona çıkartıldığı görülmüştür. Yüksek klorlama yapılarak kirlilik aşılmaya çalışılmaktadır" ifadeleri kullanıldı. 

16 sayfalık raporda şu tespitler yer aldı:

- Merkez nüfusu 100 bin olan Elbistan ilçesinde neredeyse ilçe nüfusunun yarısından çoğu içme suyundan zehirlenme teşhisiyle hastanelik olmuştur. Binlerce kişinin hastanelere yönelmesi, hastanelerin vakalara yetişmekte yetersiz kalması sonucunu yurttaşlarımıza ise evlerinde ‘serum tedavisi’ uygulanmak zorunda kalınmıştır.

- Kirliliğin esas sebebinin suyun ana dağıtım kaynağında olduğu tespit edilmiştir. İçme suyu için kuyulardan depolara su basılmaktadır. Bu kuyuların üçünde kirlilik olduğu saptanmıştır. Kirliliğin tespit edildiği kuyularda klorlama çalışmaları yapılmaktadır. Bir içme suyunun değerlerine bakıldığında 0,5ppm olması gereken klor oranının ilçedeki olağanüstü durum sebebiyle 0,9 - 1 ppm konsantrasyona çıkartıldığı görülmüştür. Yüksek klorlama yapılarak kirlilik aşılmaya çalışılmaktadır.

- AKP’li Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, olayın bu kadar büyüyeceğini tahmin edemediklerini belirterek, şunları kaydetmiştir: “Nehir suyu zaten kirli. Ağustosta zehirlenme teşhisiyle hastanelere gelen vaka sayısı yaklaşık 15 bindir. 5 ay önce keson kuyularının yakınında 10 tonluk bir klor tankının patlaması sonucunda kuyulara karışan klordan dolayı yaygın bir zehirlenme yaşanmıştır.”

"AÇIK HAVA HASTANESİ"

Raporda Elbistan'ın yaşanan bu olay neticesinde adeta bir açık hava hastanesine dönüştüğü, hastanelerde kapasitelerinin çok üstünde bir hasta sirkülasyonun olduğu, koridorlarda dahi serum takılmış hastaların bulunduğunun gözlendiği de vurgulandı.

İçme suyunun bakteriyolojik ve kimyasal olarak temizliği ve denetimi düzenli aralıklarla gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekilen raporda, “Sık aralıklarla klor ölçümü malıdır. Salgının ana nedeni olan norovirüsün kişiden kişiye temasla da yayılabileceği göz önünde bulundurularak diğer şehirlere yayılmaması, salgına dönüşmemesi için halk sağlığı açısından gerekli kontroller düzenli olarak yapılmalıdır. İçme suyu kirliliğine bağlı olarak meydana gelen salgın konusunda bu zamana kadar alınan herhangi bir önlem varsa kamuoyuyla paylaşılarak şüpheler aydınlatılmalıdır” denildi.