Cassini, Satürn'ün halkaları arasından 'tuhaf sesini' yolladı

NASA’nın Cassini uzay aracı, Satürn’den yeni ses kayıtları ve görüntüler gönderdi.06-05-2017 10:56

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Cassini uzay aracı, Satürn’ün yüzeyi ile halkaları arasındaki 2 bin 400 kilometre genişliğindeki boşluğun sesini kaydetti.

Bilimpro'nun aktardığı habere göre; yakıtını bitirdiği için 20 yıllık efsanevi yolculuğunun son aşamasına giren ve 26 Nisan’da Satürn’e doğru ‘intihar’ dalışına geçen Cassini keşif aracı, daha önce insan yapımı hiçbir cihazın bulunmadığı ortamdaki gözlemlerini sürdürüyor.

Son olarak Cassini’nin gönderdiği ve Radyo Plazma Dalga Bilimi (RPWS) tarafından ölçülen bu sesler, aynı yerden geçseydik kendi kulaklarımızla duyabileceğimiz normal sesler değil. Bu, radyo ve plazma dalgalarının birleşimiyle ortaya çıkan sinyalin sese dönüşmüş hali olarak açıklanabilir.

Yayımlanan ilk ses dosyası, Cassini aracı 18 Aralık 2016’da Satürn’ün halkalarından geçtiği sırada kaydedildi. Buradaki sesin biraz parazitli olmasının sebebinin toz, kaya ve buzdan oluşan halkalar olduğu belirtiliyor:

İkinci ses dosyası ise halkalar ve Satürn gezegeni arasındaki dev boşlukta, aracın ilk dalışa geçtiği 26 Nisan günü kaydedildi. Yükselip alçalan gizemli tonu ile adeta hipnotize edici bir özelliğe sahip:

NASA’daki bilim insanları, Cassini uzay aracının Satürn ve halkaları arasındaki boşluğa dair beklenmedik veriler sunduğunu belirtiyor. Boşluk, zannedilenden çok daha boş ve berrak, neredeyse hiçbir şey bulunmuyor. Böylesi şaşırtıcı bir sonucu beklemeyen NASA uzmanları, boşluğun “temiz” olmasının muhtemel sebeplerini araştıracaklarını bildirdi.

NASA, Cassini keşif aracının Satürn’e yaptığı ilk dalıştan görüntüler de paylaştı. Yayımlanan video klipte aracın 26 Nisan günü yaptığı ilk dalışta çektiği atmosfer fotoğraflarından oluşan görüntüler yer alıyor:

Cassini, bu fotoğrafları çekerken gezegenin yüzeyine 72 bin 400 kilometre mesafeden 6 bin 700 kilometreye doğru bir alçalış gerçekleştiriyor. Araç benzer dalışlarından 20 tane daha yapacak. 15 Eylül’de gezegenin atmosferine girdikten sonra parçalanarak yok olacak.