Bülent Uluer hastaneye kaldırıldı

Dev-Genç kurucularından Bülent Uluer hastaneye kaldırıldı.11-08-2017 02:03

Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev-Genç) kurucularından Bülent Uluer, akşam saatlerinde akciğer embolisi sebebiyle Kozyatağı Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı.

Doktorlar, Bülent Uluer’in bilincinin kapalı olduğunu ve hayati tehlikesi olduğunu söyledi. 

BÜLENT ULUER KİMDİR?

Bülent Uluer, 1952 yılında Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde doğdu. Öğrencisi olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde bir dönem öğrenci derneği başkanı oldu.

1974 yılında Oğuzhan Müftüoğlu, Nasuh Mitap, Paşa Güven ve Dursun Karataş gibi isimlerle birlikte Devrimci Gençlik dergisini çıkaran Uluer, Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun kuruluşunda yer aldı. 

Dursun Karataş ve Paşa Güven ile birlikte Devrimci Sol’da yer alan Uluer, 1978 yılına kadar Dev-Genç Genel Sekreterliği yaptı.

 12 Eylül darbesi sırasında ilk arananlar listesinde yer alan Uluer, yurtdışına çıkıp bir süre Filistin'de gerilla eğitmi aldıktan sonra sonra Avrupa’da yaşamaya başladı. 

Aldığı cezaların zaman aşımına uğraması sebebiyle sonra Türkiye’ye dönen Uluer, 1995 seçimlerinde Halkın Demokrasi Partisi’nden (HADEP) milletvekili adayı oldu. 

Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) kuruluşuna katılan Uluer, ÖDP Parti Meclisi üyeliği yapmıştı.  Daha sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Danışma Kurulu üyeliğine seçilen Uluer, Haziran 2015 seçimlerinde HDP İstanbul 1. bölge milletvekili adayı oldu.