Bilecik'te bir firma dere suyunun yönünü değiştirdi, 120 bin alabalık öldü

Bilecik'te elektrik üretimi yapan bir firmanın dere suyunun yönünü değiştirmesi sonucu 120 bin alabalık öldü.



12-08-2017 18:48

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde elektrik üretimi yapan bir firma, Karasu Çayı'nda suyun yönünü değiştirince yakınlardaki bir alabalık çiftliğine su verilmedi. Çiftlikteki binlerce balık yeterli su olmayınca oksijensiz kalıp öldü. 

"150 TON BALIK ÖLDÜ"

Alabalık üretimi yapan tesisin müdürü Erdal Dudak, "Tesisimizin yukarısında bulunan elektrik santrali, su yatağını değiştirmesi nedeniyle bu olay meydana gelmiştir. Tesisimizde yüzde 90 varan balık ölümleri meydana geldi. Bu balıklar 200 gram ile 2 kilo arasındaydı. Adet olarak 120 bin civarında, yaklaşık 150 ton balığın öldüğünü tahmin ediyoruz. Bu balıklar 1 hafta-10 gün içerisinde ihracata göndereceğimiz balıklardı. Bu durum maddi yönden bizi sıkıntıya soktu. Gerekli mercilere durumu bildireceğiz." dedi. 

"HASARI ASGARİ DÜZEYE İNDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman da tesise gelerek yaptığı açıklamada, "Su kesintisinden kaynaklanan balık ölümleriyle ilgili Devlet Su işleri Müdürümüz, Jandarma Komutanımız, Tarım İlçe Müdürümüz, Belediye Başkan Yardımcımız ve ekipleriyle birlikte buraya durum tespiti yapmak üzere geldik. İşletmeci arkadaşlarımızın zor gününde yanlarında olmak istedik. Maalesef bir tesis tarafından dere yatağının değiştirilmesi sırasında yaşanmış bir vaka. Bunun hasarlarını en asgari düzeye indirmeye çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.