Bakanlıktan Doğuş Holding'in AVM projesine jet hızıyla onay

İzmir'de "ÇED gerekli değildir" kararı iptal edilen Doğuş Holding'e ait AVM ve otel projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığından jet hızıyla onay geldi.28-08-2017 18:53

İzmir'in Balçova ilçesinde Üçkuyular'da bulunan eski semt garajı, pazar yeri, ilçe terminali ve vergi dairesinin bulunduğu 42 bin metrekarelik alana Doğuş Holding tarafından yapılacak İzmir İstinye Park Alışveriş Merkezi ve Otel projesi için alınan "ÇED gerekli değildir" kararı mahkeme tarafından iptal edilmişti. 

DOĞUŞ HOLDİNG'E JET HIZINDA ONAY

Evrensel'den Metehan Ud'un haberine göre, ÇED süreci yeniden başlayan proje için Doğuş Holding tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılan başvuruya jet hızında onay verildi. Böylelikle, inşaata başlanılmasının üzerinden bir yıl geçtikten sonra izin çıkmış oldu. Öte yandan, büyük projelerde yaklaşık 1,5-2 yılı bulan nihai ÇED süreci ve İnceleme Değerlendirme Kurulu (İDK) onayının 5 ayda tamamlanması ise soru işaretleri oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü'nden yapılan duyuruya göre, ÇED kararı toplam on gün süresince görüş, itiraz ve önerilere açık olacak. Toplam 2 yılda tamamlanması planlanan proje için gelen bu onayla birlikte kent merkezinde yapılacak otel, alışveriş merkezi, rezidans inşaatının önündeki şimdilik hukuki bir engel kalmadı.

Meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve bölge halkının tepkisine neden olan projenin inşaat çalışmaları ÇED onayı olmamasına rağmen sürüyordu. Proje için bölgede bulunan pazaryeri, semt garajı ve ilçe terminali taşındı. Projeye açılan iptal davaları ise halen sonuçlanmadı.

"BAKANLIK YARGI KARARINI BEKLEMEDİ"

Konuyla illişkin açıklamada bulunan Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol, hızlı bir şekilde ÇED onayının verilmesinin ardında, projenin içinde yer alan ve vergi dairesini kapsayan bölümdeki imar değişikliğine dair açtıkları iptal davasının olumlu gitmesinin olduğunu belirtti.  Proje içerisinde yer alan iki parselin birleştirildiği bilgisini de veren Şenyol, ret iptalinin çıkması halinde ÇED'in bir hükümlülüğünün kalmayacağını da ekledi.

Şenyol, "Açtığımız dava sanki devam etmiyormuş gibi mevcut plana ÇED onayı verilmiş durumda. İptali halinde projenin tamamen değişmesine kadar gidecek bir süreçten bahsediyoruz. Projeye, olumlu kararı veren bakanlık açılan davayı görmemezlikten gelmiştir. Olası bir ret kararında geriye yönelik bir süreç yaşanacak. Bir kaç ay içinde sonuçlanabilecek bir kararın beklenmediğini görüyoruz. ÇED sürecinin hızlı bir şekilde sonuçlanmasının ardında davadaki bilirkişi raporunun olumlu olmasının olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.