Bakan Arslan: 13 bin 'beyaz hacker'dan oluşan 'siber ordu' kuruyoruz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 13 bin 'beyaz hacker'dan oluşan 'siber ordu' kurulduğunu açıkladı.18-05-2017 17:10

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, dünya çağında gerçekleşen son siber saldırıya ilişkin konuştu.

"SİBER ORDU KURUYORUZ"

Siber saldırı için 21 Mart'ta tüm kurum ve kuruluşlara 'Ana veri tabanlarını açık tutmayın' uyarısı yaptıklarını söyleyen Arslan, bu 'hacker'ların şifreledikleri veriler için fidye istediklerini belirterek, "Ancak yarın daha büyük tehdit ve tehlike oluşturabilirler. Bu yüzden sürekli yapıyı güçlendiriyoruz. 13 bin beyaz hacker kamuda çalışmak için geldi. 5 gruplu siber ordu kuruyoruz" dedi.

"BU SON SALDIRININ OLABİLECEĞİNİ 21 MART'TA BİLDİRDİK"

Arslan, açıklamasının devamında, "Siber saldırılarda geçen yılın haziran ayından itibaren çok büyük bir yoğunlaşma var. Biz, 2013 yılından itibaren siber olaylara müdahale merkezleri (SOME) ve ekipleri kurduk. Sadece kamuda değil, tüm kurumlarda SOME'lerin kurulmasına önayak olduk. Bu konuda güzel bir koordinasyon var. Bu son saldırının olabileceğini biz 21 Mart'ta kurumlara bildirdik. ‘Savunma yazılımlarınızı güncelleyin, antivirüs programlarınızı güncelleyin' dedik. Bu çok önemliydi. Bu verilerin depolandığı SMB merkezleri var. Bunu ‘kullanmıyorsanız açık tutmayın' dedik. Bu son saldırıları ülke olarak zararsız atlattık. Sadece Fransa'daki Renault merkezine olan saldırıdan kaynaklı olarak Bursa'daki fabrika bir gün üretimi durdurdu." ifadelerini kullandı.