'Azotlu gübre yasağı gıda fiyatlarını artıracak'

Azotlu gübrenin patlayıcı yapımında kullanıldığı için yasaklanmasının gıda fiyatlarını artıracağı ifade edildi.05-01-2017 11:43

Azotlu gübrenin patlayıcı yapımında kullanıldığı için yasaklanmasının gıda fiyatlarını artıracağı ifade edildi.

Bomba yapımında kullanıldığı için önlem olarak geçen haziran ayında yasaklanan azotlu gübre kullanımının asıl etkisi bu yıl görüleceğini belirten Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, söz konusu yasaktan en çok buğday, mısır ve hububat üretiminin etkileneceğini yazdı.

Bugünkü köşe yazısında yasaklanan azot kullanımının ekonomiye ektisini değerlendiren Yıldırım, şunları ifade etti:

"Bomba yapımında kullanılan nitratlı gübrelerin satışı ve kullanımı Haziran 2016’dan itibaren yasaklandı. Gübre kullanım mevsimi atlatıldığı için bu yasaklama 2016 üretimine negatif yansımadı. Çünkü azotlu gübreler toprağa kışın atılıyor. Kar ve yağmurla toprağa işlemesinin ardından ekim yapılıyor.

'ÜRETİM KAYBI YÜZDE 15-20 OLACAK'

"Toprağa atım zamanı geçtiğinden ve yasak durumu da devam ettiğinden dolayı yeni yılın üretiminde azotlu gübreler kullanılamayacak. Toprakta azotun yerini alacak başka gübre de yok. Bu yılki üretim azotsuz olacağından üretim ve verimlilik kayıpları yaşanacak. Azotlu gübrelerin toplam içindeki payı yüzde 30-35 arasında değişiyor. 5.5 milyon ton toplam kullanımın 1.5 milyon tonu aşan kısmı azotlu gübrelere ait. Azotlu gübre kullanılamaması nedeniyle uğranacak üretim kaybının yüzde 15-20 arasında olacağı tahmin ediliyor.

FİYATLAR ARTACAK

"En çok kaybın da buğday, mısır ve hububat ürünlerinde olacağı belirtiliyor. Dolayısıyla geçen yıl azotlu gübre kullanım mevsimi geçtiği için mağduriyet veya üretim kaybı oluşmazken, bu yıl oluşacak. Bu da büyüme oranını, tarım üretimini ve bu yolla enflasyonu etkileyecek. Hububatta zaten başa baş hatta kısmen ithalata kayan bir denge varken şimdi daha fazla ithal edeceğiz ve muhtemelen fiyat artışları ile karşılaşacağız.