'Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye yönelik kredilerine sınırlama getirilecek'

Almanya'nın girişimleriyle Avrupa Yatırım Bankası'nın Türkiye'ye yönelik kredilerinin sınırlandırılması için adımlar atılacağı belirtildi.21-08-2017 21:24

Son dönemde AKP hükümetiyle kriz yaşayan Almanya'nın, AB mali yardımlarında yüzlerce milyon euroluk kesinti ve ikili kapsamdaki ekonomik desteklerin gözden geçirilmesinin ardından üçüncü adım olarak Avrupa Yatırım Bankası (AYB) kredilerini mercek altına aldığı belirtildi. Ekonomik baskı oluşturmak amacıyla AKP hükümeti ve AKP'li belediyeler açısından oldukça önemli bir konumda bulunan AYB'nin kredileri sınırlandırılacak. 

DW Türkçe'den Değer Akal'ın haberine göre, Alman yetkililer, AB ile tam üyelik müzakereleri yürüten ve bu nedenle aday ülkeler statüsünde Avrupa Yatırım Bankası'nın kredi desteğinden yararlanan Türkiye’den yapılacak başvuruların, artık "farklı bir bakışla" değerlendirilmesi beklentisinin üye ülkelere aktarıldığını bildirdi.

“Krediler tümüyle kesilmeyecek, uygun görülen proje ve girişimlerden yana destek sürdürülecek” açıklamasında bulunan Alman yetkililerin, AKP hükümetine yakın şirketlere mali destekte kısıtlamaya gideceği aktarıldı. Bu kapsamda Türkiye'nin önde gelen bir telekomünikasyon şirketinin, AYB'den 200 milyon euroluk kredi talebine onay verilmemesi yönünde eğilim olduğu iddia edildi. 

AYB KREDİSİ NEDİR?

1960’lı yıllardan itibaren Türkiye’yi destekleyen, AB adaylığının ardından bu desteğini artıran AYB bugüne kadar Türkiye’ye 25.8 milyarlık kredi verirken, yalnızca 2015 yılında 2,3 milyar eurodan fazla mali destek sağladı.

AB’nin bankası olan Avrupa Yatırım Bankası’nın hissedarları 28 üye ülke. Banka, AB politikalarının uygulanması hedefiyle hareket ediyor, AB kurumlarıyla yakın işbirliği halinde çalışmalarını yürütüyor.

Bankanın hedefi, "AB siyasi hedeflerine katkı sağlayacak, sürdürülebilir yatırım projelerine, mali destek ve uzmanlık verilmesi" olarak tanımlanıyor.

Hem kamuya hem de özel sektöre, kalkınma ve istihdama katkı amaçlı uzun vadeli yatırım kredisi veren bankanın verdiği garantiler başka kaynaklardan, diğer borç verenlerden kredi teminini de kolaylaştırıyor.