Arkadaş Kitabevi'nde işçi kıyımı: Sendikaya üye olan işçiler işten çıkarıldı!

Arkadaş Kitabevi'nde çok sayıda işçi DİSK Sosyal-İş Sendikası'na üye olduğu gerekçesiyle işten çıkarıldı.16-08-2017 00:09
İleri Haber

Arkadaş Kitabevi'nde çalışan işçiler DİSK Sosyal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle patron baskısına maruz kalıp, işten çıkarıldı. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan işçiler, "Sizleri, Anayasal haklarını kullandıkları için işini yitiren Arkadaş Kitabevi çalışanlarına destek vermeye çağırıyoruz. Halkımızın desteği ve dayanışması ile toplu iş sözleşmeli, sendikalı ve güvenceli çalışma ortamına ulaşabileceğiz" çağrısında bulundu.

"ARKADAŞ KİTABEVLERİNDE SENDİKALI ÇALIŞMAK İSTEDİK, İŞTEN ATILDIK!"

Arakadaş Kitabevi işçileri tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bizler Arkadaş Kitabevi'nde çalışan işçileriz. Kısa süre önce Anayasal hakkımızı kullanarak Sosyal-İş Sendikası'nda bir araya geldik. Çünkü örgütlü yaşamın önemli olduğuna inanıyoruz. Çünkü haklarımızı korumanın bir araya gelmekten ve sahip çıkmaktan geçtiğini biliyoruz. Çünkü birliğimizin hem bizlerin hakları, hem işyerinin verimli olarak çalışması, hem de çalışma barışının güçlenerek huzur içinde çalışabilmemiz açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz..

Ancak Arkadaş Kitabevi İşvereni, sendika üyesi olan bir çok arkadaşımıza baskı uygularken, bir kısmını da işten atmıştır. Evine ekmek götürme çabası içinde olan biz işçiler, Anayasal hakkımızı kullanmamız nedeniyle baskı görüyor, işten atılmakla tehdit ediliyoruz. Bu durum kabul edilemez.

Sendikamız da işten atma girişimlerine karşı işverenle görüşmeler gerçekleştirip sorunu diyalog ile çözmeye çalışıyor. Fakat işveren sorunu çözmeye yanaşmadığı gibi, yeni işten çıkarmalar devam ediyor.

Sizleri, Anayasal haklarını kullandıkları için işini yitiren Arkadaş Kitabevi çalışanlarına destek vermeye çağırıyoruz. Halkımızın desteği ve dayanışması ile toplu iş sözleşmeli, sendikalı ve güvenceli çalışma ortamına ulaşabileceğiz.

Haydi, sizi de ARKADAŞIMA DOKUNMA çağrımıza ses vermeye davet ediyoruz.

Sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışmak istiyoruz. Sesimize ses verin, hep birlikte bu hukuksuzluğa son verelim..."