Antarktika'da 'iyi biçimde korunmuş' 100 yıllık kek bulundu

Antarktika'da 100 öncesinden kaldığı sanılan meyveli bir kek bulundu.11-08-2017 13:04

Antarktika'da araştırmacılar 100 yıldan daha uzun bir süre önceden kalma olduğu tahmin edilen meyveli bir kek buldu. Kekin, İngiliz bir kaşifin ekibine ait olduğu düşünülüyor. Kekin görünüş ve koku itibarıyla tazelerinden pek farkı olmadığı belirtildi.

Antarktika'nın koruma altındaki Cape Adare yarımadasında yer alan kulübelerin restorasyonu üzerinde çalışan Antarctic Heritage Trust (Antarktika Mirası Vakfı) görevlileri, 100 yıldan daha uzun bir süre önceden kalma olduğu tahmin edilen, ambalajından çıkarılmamış ve 'bugüne dek hiç bozulmadan kalabilmiş' meyveli kek buldu.

Sputnik'in aktardığına göre vakıf, internet sitesinden yaptığı açıklamada kekin Huntley & Palmers adlı İngiliz bisküvi fabrikasında üretilmiş olabileceğini ve bölgeye 1910-1913 tarihleri arasında İngiliz kaşif Robert Falcon Scott'un başında bulunduğu ekipten biri tarafından getirilmiş olabileceğini belirtti.

Açıklamada, kağıda sarılı halde bir kutuya konduktan sonra kutusu deforme olduğu halde kendisi bozulmadan kalmış olan kekin görünüş ve koku itibariyla 'neredeyse yenilebilir' olduğuna da dikkat çekildi.

Koruma programını yürüten Lizzie Meek, Cape Adare kulübelerindeki çalışmalarının henüz ikinci haftasında, bu denli iyi muhafaza edilmiş bir kek bulmanın kendileri için sürpriz olduğunu söyledi: "Bu, içerdiği yüksek enerji miktarıyla Antartika koşullarında ideal bir besin kaynağı ve günümüzde de buzullara yapılan gezilerde bir numaralı gıda.”

Kek, kulübelerin restorasyonu tamamlandıktan sonra yerine bırakılacak.