Amberin Zaman’ın basın kartı iptal edildi

Gazeteci Amberin Zaman’ın basın kartı attığı tweet nedeniyle iptal edildi.05-01-2017 15:42
İleri Haber

Amberin Zaman’ın kartının iptal edildiği Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından bir açıklama yapılarak duyuruldu. 

Açıklamada kartın iptaline gerekçe olarak “Paylaşımıyla terör örgütüne yönelik sempatisini açıkça ortaya koyduğu belirtilen Zaman’ın 'gerçek dışı değerlendirmelerde bulunarak Türkiye aleyhtarı propaganda yaptığı, 'Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara  sempatisi ve desteğinin tespit edilmesi” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle:

“Ortaköy’deki terör saldırısı sonrası sosyal medyadan 'IŞİD karşısındaki en etkili güç Suriyeli Kürtler ister hain diyebilirsiniz ne isterseniz diyebilirsiniz ama gerçek bu. YPG ve SDG’nin IŞİD’e karşı en etkin güç olduğu için ABD işbirliğini onlarla yapıyor ama bunu söyleyince hain sayılıyorsun. IŞİD’e karşı en etkin güç olan YPG ve SDG’ye saldırmaya devam edilecek mi acaba?' paylaşımıyla terör örgütüne yönelik sempatisini açıkça ortaya koyduğu belirtilen Zaman’ın 'gerçek dışı değerlendirmelerde bulunarak Türkiye aleyhtarı propaganda yaptığı, 'Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara  sempatisi ve desteğinin tespit edilmesi' nedeniyle milli güvenlik politikası gereği basın kartı iptal edilmiştir.”

Zaman, Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler tarafından hedef gösterilmişti.