AKP onay vermediği için işkence raporu yayınlanamadı

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Türkiye’ye ilişkin son raporu AKP onay vermediği için yayınlanamadı.21-04-2017 09:30

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Türkiye’ye ilişkin son raporu AKP hükümeti onay vermediği için yayınlanamadı.

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin Başkanı Mykola Gnatovskyy, komitenin Türkiye'ye ilişkin raporunun açıklanmayacağını bildirdi.

Strasburg'da yıllık raporun açılışında konuşan Gnatovskyy, "Bunun bir yolu yok. Tabii ki bulgularımız hakkında konuşmak isterdim ama tek bir söz bile söyleyemem" ifadelerini kullandı.

Uzman ekipler, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklamaların ardından Ankara, İstanbul ve İzmir'deki hapishaneleri ziyaret etmişti.

Türkiye'nin de onayladığı Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi kapsamında insan hakları temsilcileri 1989 yılından bu yana hapishane ve tutuklular hakkındaki belgelere erişim sağlayabiliyor.

‘YETERİNCE BELGEYE SAHİBİZ’

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Gnatovskyy, "Yüzlerce insanla görüştük. Hem tek tek hem de başkalarının gözetimi altında. Yani sonuç çıkarabileceğimiz yeterince belgeye sahibiz" dedi.

2017 yılında da Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi yetkililerinin düzenli ziyaretinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Gnatovskyy, "Tabii ki biz de esneğiz. Ülkeye her zaman özel bir ziyaret organize edebiliriz. Bu durumda çok dikkatliyiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin şu ana dek son üç rapor hariç komitenin tüm raporlarını onayladığı kaydedildi.