Abdülhamid'in mirası için bilirkişi atanacak

2. Abdülhamid’in mirasçıları olduklarını iddia eden kişiler tarafından açılan davada mahkeme, şuana kadar tespitli yaklaşık 100 hissedarın paylarına ne kadar hisse düşeceğinin bilirkişi vasıtasıyla hesaplanmasını istedi.12-10-2017 09:51

Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in mirasının varisleri olduklarını iddia eden 32 kişi 7 yıl önce İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne mirasçı olduklarını ve paylarına ne kadar hisse düştüğünün tespiti için dava açmıştı.

BİLİRKİŞİ ATANACAK

İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi’nde önceki gün görülen duruşmaya 2. Abdülhamid’in torunlarının avukatları katıldı. Mahkeme, taraf avukatlarının talepleri doğrultusunda tespit edilen yaklaşık 100 mirasçının, paylarının ne kadar olduğunun belirlenmesini istedi.

ABDÜLHAMİD'İN MİRASINI DEVLETTEN İSTEYEBİLECEKLER

Buna göre bilirkişiler mirasçıların, 2. Abdülhamid’e olan akrabalık derecesine göre tüm mal varlığından ne kadar oranda pay alabileceğini araştıracak. Bilirkişinin tespitinin ardından mahkeme, hissedarlara ne kadar oranda pay sahibi olduğu hakkında karar verecek. Mahkemenin kararıyla birlikte mirasçılar, devlete başvurarak Abdülhamid’in mirasını isteyebilecekler. 

"ABDÜLHAMİD'İN 7 BİN 756 TAŞINMAZI BULUNUYOR"

Sabah gazetesinin haberinde yer alan iddiaya göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde saklanan belgelere göre Abdülhamid’in yurt içi ve yurt dışında 7 bin 756 taşınmaz tapu kaydı bulunuyor. Abdülhamid’in sadece Türkiye’de ise 2 bin 369 tapu kaydı bulunuyor. Abdülhamid’in Türkiye’deki tapulu arazisi bir milyon 256 bin 947 dekar olduğu belirtiliyor. Bu tapulu arazinin 391 bin 573 dekarı devlete, 8 bin 627 dekarı da şahıslar adına geçtiği Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşiv kayıtlarında yer alıyor. 

"KABATAŞ MEYDANI, GALATASARAY ADASI..."

Davanın açılmasından sonra mirasçı sayısı 250’ye kadar çıktı. Ancak en son Abdülhamid’le akrabalık derecelerine göre yapılan incelemede bu sayı 100’e kadar düştü. Avukatların elinde ise mirasla ilgili İstanbul’da Galatasaray Adası, Bakırköy’de 70 dönüm arazi, Beykoz ve Kartal’da 30’ar dönümlük arazi, Kağıthane’de 20 dönüm arazi, Veliefendi Çayırı, Dolmabahçe’de 30 dönüm bostan, Nişantaşı’nda iki konak, Şişli, Çatalca, Çekmece ve Geyve’de çok sayıda çiftlik, Galata’da değirmen arsası, Kabataş Meydanı, Horhor’da konak ve 5 dönüm arsası, Beşiktaş Serencebey’de 2 dönüm bağ ile yurdun çeşitli illerinde çiftlik ve arazilerden oluşan uzunca bir liste bulunduğu iddia ediliyor.