ABD'deki Virginia Üniversitesi'nde Neo-Nazi yürüyüşü!

ABD'nin Charlottesville kentinde bulunan Virginia Üniversitesi'nde bir grup neo-nazi siyahi karşıtı yürüyüş gerçekleştirdi.12-08-2017 11:27
İleri Haber

ABD'nin Charlottesville kentinde bulunan Virginia Üniversitesi'nde dün gece yaşanan olaylarda bir grup 'beyaz' neo-nazi ellerinde meşaleler ve 'kan ve toprak' yazılı pankartlar ile ırkçı yürüyüş gerçekleştirdi.

Kampüste bulunan Jefferson Anıtı'na yürüyen faşistlere polisin müdahale etmediği görüldü. Yürüyüşten fotoğraflar aktaran bir Twitter kullanıcısı 'Burada yalnızca 3 polis memuru görüyorum' diye yazdı.

KARŞI GÖSTERİ DÜZENLENDİ

Irkçı yürüyüşe karşı toplanan anti-faşist kitle de yürüyüşü protesto ederek grubu püskürtmek istedi.

'UTANÇ VERİCİ, TİKSİNDİRİCİ'

Sosyal medyada da hızla yayılan görüntüler 'tiksindirici' bulunurken, meşaleli yürüyüşün siyahi karşıtı radikal faşist ve nefret grubu Ku Klux Klan'ı çağrıştırdığı belirtildi.

Üniversitenin siyahi öğrencilerinden Martese Johnson, sosyal medya hesabından görüntüler hakkında paylaştığı yazıda 'Bu utanç verici bir şey. Bunun üniversitemin kampüsünde gerçekleştiğine inanamıyorum" dedi. 

Virginia Üniversitesi Başkanı Teresa A. Sullivan ise, gösterileri kınadıklarını ve kolluk kuvvetlerinin olayı soruşturduğuna dair bir bildiri yayınladı.

Sullivan, "Bu akşam meşaleli grubun gösterdiği nefret dolu davranışlara derinden üzüldüm ve rahatsız oldum" dedi.

Sorumlulular hakkında gerekeni yapacaklarını aktaran Sullivan, yaşananların 'üniversite değerleri ile kesinlikle uyuşmadığını' söyledi.