ABD'de bebeklerine 'Allah' soyadını vermek isteyen aileye izin çıkmadı

ABD'de bebeklerine 'Allah' soyadını vermek isteyen bir ailenin başvurusu reddedildi.28-03-2017 07:28

ABD'nin Georgia eyaletinde Bilal Walk ve Elizabeth Handy çifti, 22 ay önce doğan kız bebeklerine 'ZalyKha Graceful Lorraina Allah' adını vermek istedi. Kamu Sağlığı Kurumu ise bebeğin, anne ya da babasının soyadlarından birini ya da iki soyadını birden alması gerektiğini belirterek başvuruyu reddeti. 

Elizabeth Handy ve Bilal Walk ise bebeğin resmi olarak isimsiz bırakıldığını savunarak karara tepki gösterdi. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), aile adına eyalet yönetimine dava açtı.

'ALLAH' SOYADLI BİR ÇOCUKLARI VAR

Eyalet avukatları yasanın net olduğunu ve doğum kayıtları için bebeklerin ebeveynlerinin soyadlarını taşıması gerektiğini savunuyor. Avukatlar aileye gönderdikleri mektupta, ZalyKha'nın doğum kaydı yapıldıktan sonra ailenin bebeğin soyadını değiştirmek için yüksek mahkemeye başvurabileceğini yazdı.

Dava dosyasına göre, resmi nikahı bulunmayan çiftin Masterful Mosirah Aly Allah adlı bir oğulları var. Doğum kaydı olmadan sosyal güvenlik numarası da alamayacak olan bebeğin ABD vatandaşlığı da tehlikeye girebilir. (BBC Türkçe)