7. İnsan Hakları Film Günleri İzmir'de başlıyor

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) tarafından hazırlanan  “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri”nin 7'incisi İzmir'de başlıyor.07-12-2016 15:24
İleri Haber

7. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, bu yıl 08-11 Aralık 2016 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi sinema salonunda, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek.

İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik, izleyenlerde farkındalık ve duyarlılık oluşturulmasını amaçlıyor.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), 20. kuruluş yılı kutlama etkinliklerini planlarken ortaya çıkan “İnsan Hakları Belgesel Film Günleri”ni şöyle ifade ediyor:

"İnsan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılık birbiriyle oldukça yakından ilişkili iki alan. Her ikisi de bakışını/dikkatini gerçekliğe yöneltmekte ve olmakta olanın yalın ve doğrudan aktarımını yapmakta. Kesişim noktaları ise toplumsal gerçeklik. Maalesef ülkemizde her iki alanda da gerçekleştirilen çalışma ve üretimlere yeterince ilgi ve saygı gösterilememekte. Bu nedenle de insan hakları haftası vesilesiyle “belgesel film günleri” yaparak hem toplumsal hayatımızın sorunlu alanlarına dikkat çekmek hem de sanatçının emek ve üretimini izleyiciyle buluşturmak bizlere anlamlı ve çekici göründü."

BU YILIN TEMASI "OHAL"

Bu yıl İnsan Hakları Belgesel Film Günlerinin temasını, Türkiye’nin içinden geçtiği ve insan hakları mücadelesinin kazanımlarını onlarca yıl geriye götüren olağanüstü hal koşullarında tüm zorluklara karşın bizatihi insan haklarını savunmak oluşturuyor. 

7. İnsan Hakları Belgesel Film Günleri’nde bu yıl ülkelerindeki savaştan kaçan mültecileri, evlatlarını yitirmiş anaları, kirli ve gürültülü bir trafik karmaşasının oluştuğu şehirlerdeki hayatı, İran’da muta nikâhını, zorunlu askerliği, geçmişle yüzleşme ve hafıza çalışmalarını, 'insan yiyen dağ' olarak bilinen Bolivya gümüş madenlerini, termik santrallere karşı yürütülen mücadeleyi, Suriye Savaşını, Soma maden faciasının ardından yürütülen hak ve adalet arayışını, kadınların özgürleşme mücadelesini, 10 Ekim Ankara katliamını, Ermeni Soykırımını, barış isteyen ve 'çocuklar ölmesin' diyen Amed Sporu anlatan, ülke içinden ve dışından seçme belgesel filmler izlenecek.

Filmlerden bazılarının yönetmenleri Onur Bakır, Çiğdem Mazlum, Sertaç Yıldız, Mustafa Ünlü ve Onur Öncü gösterimler sonrasında filmlerine dair izleyicilerle söyleşi yapacak.

Dört gün boyunca sürecek belgesel gösterimlerinde tüm etkinlikler ücretsiz. 

Festival programına buradan ulaşabilirsiniz.