10 günlük tatil barınak hayvanlarını öldürdü

Bakanlar Kurulu kararıyla 10 güne çıkarılan Kurban Bayramı tatili boyunca bazı belediyelerin barınaklarında görevlilerin kapıya kilit vurup izne çıktıkları öğrenildi.​05-09-2017 07:49

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), ülkenin dört bir yanındaki üyelerinden bayram tatili süresince barınakları kontrol etmelerini istedi.

NTV’den Yağız Şenkal’ın haberine göre, barınaklara gittiklerinde kapalı kapılarla karşılaşan dernek üyeleri, duvarların, tellerin üzerinden atlayıp içeriye girdi.

Dernek üyeleri, Kastamonu’nun Tosya ilçesi, Tokat’ın Turhal ilçesi ve Yalova’daki barınaklarda hayvanların kaderlerine terk edildiğini görüntülerle tespit etti.

"DÖNDÜKLERİNDE ÖLÜLERİYLE KARŞILAŞIYORLAR"

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan “Görevliler hayvanları kitliyor. Birkaç günlük mama ve su koyuyorlar. Ondan sonra bırakıp gidiyorlar. 10 gün sonra döndükleri zamanda hayvanların ölüleriyle karşılaşıyorlar. Alelacele bunları toplayıp yok ediyorlar” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Aslan, siyasi partilerin genel başkanlarına şöyle seslendi: “Sizin belediye başkanlarınız sadece insanlara hizmet götürmekle yükümlü değil. Hayvanların da haklarını korumak, onların da refahını sağlamak zorunda. Bu tür hayvan hakkı ihlali yapan, bu şekilde afişe olmuş, toplumda infial yaratmış belediye başkanlarına lütfen gerekli cezaları verin.”

HAYKONFED, söz konusu barınaklardaki hayvan ölümleri hakkında suç duyurusunda bulunacak.